Menu

zarzyga

Ewa Zarzycka

Ewa Zarzycka

Ewa Zarzycka

EWA ZARZYCKA


Jest artystką z obszaru sztuki konceptualnej, uprawiającą sztukę performance, w tym szczególną jej odmianę tzw. performance mówione, a także rysunek jako zapis autorskich tekstów, schematów, map, wykresów; tworzy obiekty filmy video i instalacje.Mieszka i pracuje w Lublinie i Kazimierzu Dolnym.


Brała udział w szeregu wystaw zbiorowych, festiwalach sztuki, sympozjach, w kraju i za granicą. Miała wiele wystaw indywidualnych.


Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Galerii Wymiany Józefa Robakowskiego w Łodzi, Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacji „Moje Archiwum” Andrzeja Ciesielskiego, MOCAKU w Krakowie, Zachęty w Lublinie i kolekcji Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie Pierwsze wystąpienia performance miała na początku lat 80 w lubelskiej galerii Labirynt, jej pierwsza wystawa indywidualna odbyła się w 1991 roku w Galerii Grodzkiej BWA w Lublinie.


3D exhibitions

 • Ewa Zarzycka

  Ewa Zarzycka Performance - instrukcja obsługi

  Ewa Zarzycka Performance - instrukcja obsługi Celem tej wystawy jest zwrócenie uwagi na dyscypliną sztuki - performance, przybliżenie jej specyfiki i podkreślenie wyjątkowości jej warsztatu. Na tej wirtualnej wystawie przeprowadzam swego rodzaju “wywód” na temat "właściwości "i charakteru sztuki performance. W moim wywodzie posługuję się słowem pisanym oraz mówionym. Wizualna warstwa narracji wystawy nakłada się i zazębia z narracją obrazów, dźwięków, sensów i znaczeń. Wystawa zawiera serię ośmiu rysunków - tekstów. Są to moje autorskie teksty, refleksje na tematy sztuki. Fragmenty tekstów są przeze mnie czytane i wypowiadane - to dźwiękowa warstwa tej wystawy. Praca video jest rodzajem ironicznej analizy warsztatu performera. A także rodzajem “antyinstrukcji”. W prosty i nieco humorystyczny sposób ukazuje najważniejsze aspekty, motywy i “części składowe” warsztatu sztuki performance. W video tym jestem zarówno narratorem jak i przykładem artystki, obserwatorki i miłośniczki sztuki performance.

  latest works

  • Perfofmance - instrukcja obsługi
  • Ewa Zarzycka

   Pewna świętej pamięci artystka powiedziała...
  • Ewa Zarzycka

   Kiedy przyjadę do Drohobycza, 2016
  • Ewa Zarzycka/ Preformance - instrukcja obsługi
   h = 150 cm
  • Ewa Zarzycka
   h = 180 cm
  • Ewa Zarzycka

   Punktem wyjścia do mojego myślenia o performance jest..., 2020
   ink on paper
  • Ewa Zarzycka

   Rys 8 Za nieprzetłumaczalnością sztuki..., 2020
   ink on paper
  • Ewa Zarzycka

   Nade wszystko performance, ponad wszystko performance..., 2020
   ink on paper
  • Ewa Zarzycka

   Kiedy po raz pierwszy przyjechałam do Wrocławia..., 2020
   ink on paper
  • Ewa Zarzycka

   Pierwiastki performatywne..., 2020
   ink on paper
  • Ewa Zarzycka

   Performance jak to łatwo powiedzieć..., 2020
   ink on paper
   Cookies help us to provide certain features and services on our website. By using the website, you agree that we use cookies. Privacy policy