Menu

DDKBronowice

Dom Kultury Bronowice w Lublinie

Dom Kultury Bronowice w Lublinie

3D exhibitions

 • Dom Kultury Bronowice w Lublinie

  Petrykiwka - wystawa malarstwa Oleny Kovalenko

  Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice" oraz Galeria Ratusz zapraszają na wyjątkową wystawę prac ukraińskiej artystki Oleny Kovalenko, która w swojej twórczości pielęgnuje tradycję malarskiej szkoły Petrykiwki. Petrykiwka jest rodzajem dekoracyjnego malarstwa ukraińskiego. Głównym motywem obrazów malowanych tą techniką są kwiaty, a do ich tworzenia używa się dłoni oraz pędzla z kociej sierści. Jej nazwa wywodzi się od wsi Petrykiwka, w której powstała. Początkowo petrykiwskimi wzorami mieszkańcy tej miejscowości zdobili domy, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Następnie zaczęto nimi dekorować między innymi instrumenty muzyczne oraz przedmioty codziennego użytku. Obecnie elementy tej sztuki odnaleźć można praktycznie wszędzie. We wsi Petrykiwka powstało Centrum Sztuki Ludowej, które odwiedzają zarówno twórcy oraz wielbiciele sztuki ludowej, jak i turyści. W 2013 roku ta technika malarska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stając się przy okazji jednym z głównych symboli Ukrainy. Olena Kovalenko to ukraińska artystka, która po wybuchu wojny w swojej ojczyźnie znalazła schronienie w Lublinie. Sztuki petrykiwskiej uczyła się od 2006 roku w technikum we wsi Petrykiwka, specjalizując się w malarstwie na drewnie. Naukę kontynuowała na Uniwersytecie Pedagogicznym w Odessie, gdzie obroniła pracę dyplomową w dziedzinie sztuki dekoracyjno-użytkowej, zatytułowaną "Malarstwo Petrykiwki na drewnianych talerzach". Obecnie artystka jest także nauczycielką sztuk plastycznych oraz sztuki dekoracyjno-użytkowej. Od czerwca 2022 roku Olena Kovalenko współpracuje z Dzielnicowym Domem Kultury „Bronowice”, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przedstawione na wystawie prace powstały podczas pobytu artystki w naszym mieście.

 • Dom Kultury Bronowice w Lublinie

  Retrospekcja - wystawa malarstwa Moniki Tomczak zd. Pękała

 • Dom Kultury Bronowice w Lublinie

  Mój Raj - wystawa malarstwa Ewy Wójcik

  Ewa Wójcik urodziła się w Lublinie. Z zamiłowania jest malarką i kompozytorką. Ponadto gra na pianinie i pisze wiersze. Malarstwo interesowało ją od zawsze, jednak jej edukacja plastyczna rozpoczęła się dopiero po ukończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej, kiedy to w 1983 roku na stałe zamieszkała w Lublinie. Swoją pasję mogła rozwinąć dzięki Związkowi Polskich Artystów Plastyków, którego członkinią jest od 2011 roku, oraz Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, do którego należy od 1988 roku. Tam też ukończyła Ognisko Plastyczne pod kierunkiem Tomasza Świerbutowicza. Swoje umiejętności malarskie doskonaliła na wielu plenerach w kraju (między innymi w Niedzicy, Falsztynie, Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie, Darłówku, Klementowicach, Kluczkowicach czy Józefowie nad Wisłą) i za granicą (między innymi w Brześciu, Hajduszoboszlo, Polgarze czy Budapeszcie), pod okiem nauczycieli szkolnych i akademickich.

 • Dom Kultury Bronowice w Lublinie

  Kwiaty - wystawa fotografii Ewy Brodziak

  18 Mar 2022 – 21 Apr 2022

  Zapraszamy do Galerii Krańcowej na wystawę fotografii Ewy Brodziak, zatytułowaną „Kwiaty”. Wernisaż wystawy odbędzie się 18 marca 2022 roku, o godzinie 18:00. Wystawę będzie można oglądać od 18 marca do 21 kwietnia 2022 r. w Galerii Krańcowej. Ewa Brodziak pochodzi z Biłgoraja, choć od wielu lat mieszka w Lublinie. Plastyczka, socjolożka, artysta fotograf, członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej – Stowarzyszenie Twórców. Należy do Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga (członek Rady Artystycznej). Nagrodzona medalem LTF "Pasja Praca Sztuka". Pierwsze jej spotkanie z fotografią miało miejsce w liceum plastycznym, do którego uczęszczała. Jej fotografie w tamtym okresie powstawały na czarno-białych filmach, które wywoływała w urządzonej w domu ciemni. W tamtym okresie dokumentowała na kliszy życie szkolne i rodzinne. Po wielu latach przerwy sięgnęła po aparat w zupełnie innym celu. Sportretowała kwiaty, chcąc je pokazać inaczej niż wszyscy, szukając oryginalnych kadrów. Artystka ma w swoim dorobku wiele wystaw zbiorowych i kilka indywidualnych o bardzo różnej tematyce, prezentowanych w różnych miastach Polski i za jej granicami. Jest laureatką wielu konkursów fotograficznych w Polsce i za granicą. O WYSTAWIE: Kwiaty. Przyciągają nasz wzrok niezastąpioną gamą barw, uwodzicielskim zapachem a czasem jakąś ukrytą tajemniczością. Jedne drobne, niepozorne, inne pełne drapieżności i zastanawiającego przepychu kształtów. Na co dzień dobre na każdą okazję. Najczęściej zawierają w sobie ciszę miłości i krzyk szczęścia. Nie wiadomo, które są piękniejsze – czy te egzotyczne, czy zwyczajne, polne, nieśmiało wystawiające swoje główki z łanów zbóż i traw. Prezentowane fotografie są tylko uchwyconą chwilą z krótkiego, zazwyczaj, istnienia tych roślin. Autorka niczego nie sugeruje, nie narzuca. Zastanawiające jest jednak to, dlaczego raz pokazuje te arcydzieła natury w całej ich krasie, a w innych odsłonach odcina im różne fragmenty. Może robi to po to, aby jeszcze bardziej pobudzić wyobraźnię oglądających. A może chce nam pokazać, że są one jednakowo urocze w całości, w każdej swojej części, a nawet jako ich cienie. Ale może nie sam zamysł autorki zdjęć jest w tym wszystkim najważniejszy. Istotne jest chyba to, co każdy, patrząc na te arcydzieła zatrzymane w kadrze, odczyta dla siebie i na ile potrafi podzielić się tymi doznaniami z tymi, których kocha. Jan Arczewski

 • Dom Kultury Bronowice w Lublinie

  Nie tylko portret - wystawa fotografii Tomasza Hensa

  28 Jan 2022 – 17 Feb 2022

  Zapraszamy do Galerii w Pasażu na wystawę fotografii Tomasza Hensa, zatytułowaną "Nie tylko portret". Wernisaż wystawy odbędzie się 28 stycznia 2022 roku, o godzinie 17:00. Wystawę będzie można oglądać od 28 stycznia do 17 lutego 2022 r. w Galerii w Pasażu oraz on-line na platformie Kunst Matrix. Tomasz Hens jest fotografem, pasjonatem lotnictwa, techniki wojskowej i historii XX oraz XXI wieku. Kocha filmy z Bondem oraz muzykę filmową. Swoją pasję do fotografowania rozwijał głównie poprzez wieloletnią działalność jako redaktor i dziennikarz w portalach informacyjnych i znanych wydawnictwach. W trakcie 14-letniej przygody z fotografią prasową i reporterską, stworzył wiele fotoreportaży oraz artykułów, które opublikowane zostały między innymi w portalu wp.pl. Odwiedzając kopalnię węgla kamiennego i miedzi, biorąc udział w akcji podczas dyżuru z lubelskimi strażakami czy będąc na pokładzie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przygotował cykl fotoreportaży, ukazujących te niezwykłe miejsca i pracujących tam ludzi. Pasja do szukania „czegoś więcej”, wnikania w głąb fotografowanego obiektu, pokazania emocji i uczuć stanowią jego swoisty podpis i sprawiają, że staje się rozpoznawalny – nie poprzez zbędną „manierę” a styl, który wypracował. Jego praca została niejednokrotnie doceniona, bowiem Tomasz Hens jest laureatem wielu konkursów fotograficznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Współpracował między innymi z wydawnictwem Nowa Era, Wydawnictwem Mazowieckim, Reader's Digest, Gościem Niedzielnym oraz Agencją Prasową FOTONOVA.

 • Dom Kultury Bronowice w Lublinie

  Wystawa pokonkursowa XIV Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego

  04 Feb 2022 – 10 Mar 2022

  Zapraszamy na podsumowanie XIV Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego "Dzieła Mistrzów Inspiracją Współczesnej Fotografii". Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży w wieku 13 – 25 lat. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy na temat twórczości wybranego artysty oraz analiza jego dzieła w sposób zindywidualizowany i kreatywny. Zależało nam na stworzeniu płaszczyzny do rozwijania kultury i wrażliwości wizualnej oraz aktywności twórczej młodzieży. Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło 355 prac z Polski i z zagranicy. Jury konkursu przyznało 12 nagród i 19 wyróżnień, ponadto do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało prace 73 autorów. Gratulujemy wszystkim laureatom!

 • Dom Kultury Bronowice w Lublinie

  Wystawa pokonkursowa XXVI Międzynarodowego Konkursu Plastycznego

  28 May 2022 – 31 Aug 2022

  Zapraszamy na wystawę pokonkursową XXVI Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Mój Świat", zatytułowanego "Futurystyczne opowieści". Wystawę można oglądać od 28 maja do 31 sierpnia 2022 roku w Galerii Krańcowej oraz on-line w formie wirtualnej galerii. Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 16 lat. Celem konkursu było włączenie się w obchody stulecia urodzin Stanisława Lema – pisarza, futurologa i filozofa, który w swoich dziełach bardzo trafnie przewidział rozwój nowoczesnych technologii, takich jak: Internet, e-booki, audiobooki czy wirtualna rzeczywistość. Ponadto konkurs miał na celu promowanie twórczej aktywności dzieci i młodzieży, rozwijanie ich wyobraźni, pomysłowości, abstrakcyjnego myślenia oraz konfrontacja działań młodych twórców na płaszczyźnie międzynarodowej. Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło 1035 prac ze 115 ośrodków oraz 32 zgłoszenia indywidualne z Polski, Ukrainy, Tajwanu, Chin, Litwy i Rosji. Jury konkursu przyznało 12 nagród i 32 wyróżnienia w czterech kategoriach wiekowych. Ponadto do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało prace 72 autorów. Gratulujemy wszystkim laureatom!

 • Dom Kultury Bronowice w Lublinie

  Wystawa malarstwa Hanny Gralak

  exhibiting artists

  latest works

  • Olena Kovalenko

   Bez Tytułu, 2022
   85 x 60 x 0.1 cm (h x w x d)
   Petrykiwka
  • Olena Kovalenko

   Bez Tytułu, 2022
   85 x 119 x 0.1 cm (h x w x d)
   Petrykiwka
  • Olena Kovalenko

   Bez Tytułu, 2022
   85 x 60 x 0.1 cm (h x w x d)
   Petrykiwka
  • Olena Kovalenko

   Bez Tytułu, 2022
   85 x 119 x 0.1 cm (h x w x d)
   Petrykiwka
  • Olena Kovalenko

   Bez Tytułu, 2022
   85 x 60 x 0.1 cm (h x w x d)
   Petrykiwka
  • Olena Kovalenko

   Bez Tytułu, 2022
   85 x 60 x 0.1 cm (h x w x d)
   Petrykiwka
  • Olena Kovalenko

   Bez Tytułu, 2022
   119 x 85 x 0.1 cm (h x w x d)
   Petrykiwka
  • Olena Kovalenko

   Bez Tytułu, 2022
   119 x 85 x 0.1 cm (h x w x d)
   Petrykiwka
  • Olena Kovalenko

   Bez Tytułu, 2022
   85 x 60 x 0.1 cm (h x w x d)
   Petrykiwka
  • Olena Kovalenko

   Bez tytułu, 2022
   119 x 85 x 0.1 cm (h x w x d)
   Petrykiwka
  • Olena Kovalenko

   Bez Tytułu, 2022
   85 x 60 x 0.1 cm (h x w x d)
   Petrykiwka
  • Olena Kovalenko

   Bez Tytułu, 2022
   85 x 60 x 0.1 cm (h x w x d)
   Petrykiwka
  • Olena Kovalenko

   Bez Tytułu, 2022
   85 x 60 x 0.1 cm (h x w x d)
   Petrykiwka
  • Olena Kovalenko

   Bez Tytułu, 2022
   85 x 60 x 0.1 cm (h x w x d)
   Petrykiwka
  • Olena Kovalenko

   Мотанка, 2022
   119 x 85 x 0.1 cm (h x w x d)
   Petrykiwka
  • Hanna Gralak

   Bez Tytułu, 2019
   80 x 60 x 2 cm (h x w x d)
   akryl, płyta
  • Hanna Gralak

   Bez Tytyłu, 2020
   80 x 60 x 2 cm (h x w x d)
   akryl, płyta
  • Hanna Gralak

   Nasturcje
   80 x 60 x 2 cm (h x w x d)
   akryl, płyta
  • Hanna Gralak

   Bez Tytułu
   80 x 60 x 2 cm (h x w x d)
   akryl, płyta
  • Hanna Gralak

   Nadejdzie Ktoś czy Coś
   80 x 70 x 3 cm (h x w x d)
   akryl blejtram