Menu

DDKBronowice

Dom Kultury Bronowice w Lublinie

Dom Kultury Bronowice w Lublinie

3D exhibitions

 • Dom Kultury Bronowice w Lublinie

  Skrawki natury - wystawa malarstwa Renaty Szurygi

  03 Mar 2023 – 30 Mar 2023

  Zapraszamy do Galerii Krańcowej na wystawę malarstwa Renaty Szurygi , zatytułowaną „Skrawki natury”. Wernisaż wystawy odbędzie się 3 marca 2023 roku, o godzinie 18:00. Wystawę będzie można oglądać od 3 do 30 marca 2023 roku w Galerii Krańcowej. Renata Szuryga urodziła się w 1972 roku, w Świdniku. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie oraz studiów na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Adama Styki. Od 1999 roku jest instruktorką sztuk plastycznych i opiekunką grupy “Pod Błękitną Paletą” w Centrum Kultury w Świdniku. Oprócz zainteresowań zawodowych, uprawia malarstwo, grafikę i rękodzieło. Od 2010 roku jest członkinią Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. Jest autorką 15 wystaw indywidualnych, lecz uczestniczyła też w licznych wystawach zbiorowych oraz plenerach malarskich. Współpracuje z galeriami: Kwadrat Art w Poznaniu, Na placu w Krakowie i GalleryONEmain w New Jersey. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą. Jest ponadto laureatką wielu nagród i wyróżnień, między innymi: Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego, w 2010 roku czy Nagrody Burmistrza Miasta Świdnik w Dziedzinie Kultury w 2018 roku. Artystka uprawia malarstwo, którego tematyką są motywy roślinne oraz pejzaż, ujęty w sposób przypominający nieco witraże. Ulubionymi technikami, którymi się posługuje, są technika olejna, akwarela (mały format) oraz sztuki zdobnicze i użytkowe, które wykorzystuje w swej pracy z młodszym pokoleniem. Wystawa “Skrawki natury” to zbiór prac olejnych, powstałych w latach 2021 – 2023. Są to obrazy ukazujące fragmenty pejzażu, skrawki tego co mijamy, wyjeżdżając poza miasto: łąki, stare chałupy, makowe pola, osty i inne malowane naturą, choć wypierane przez współczesność, obrazy.

 • Dom Kultury Bronowice w Lublinie

  Wystawa akwareli Wiesława Stefańskiego

  03 Feb 2023 – 23 Feb 2023

  Zapraszamy do Galerii Krańcowej na wystawę akwareli Wiesława Stefańskiego . Wernisaż wystawy odbędzie się 3 lutego 2023 roku, o godzinie 18:00. Wystawę będzie można oglądać od 3 do 23 lutego 2023 roku w Galerii Krańcowej. Wiesław Stefański od wielu lat maluje w technice akwareli. Jest samoukiem. Od 2018 roku jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Od października 2021 roku prowadzi warsztaty z akwareli w Ognisku Plastycznym przy TPSP w Lublinie. Brał udział w wystawach zbiorowych, organizowanych przez lubelskie TPSP. W 2022 roku wziął udział w XXIII Międzywojewódzkiej Wystawie Akwareli im. Mariana Strońskiego, zatytułowanej "Ściana Wschodnia, Rzeszów 2022", gdzie zdobył II nagrodę. Członek Komisji Wystaw w Zarządzie TPSP w Lublinie w kadencji 2022-2025.

 • Dom Kultury Bronowice w Lublinie

  Petrykiwka - wystawa malarstwa Oleny Kovalenko

  28 Dec 2022 – 27 Jan 2023

  Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice" oraz Galeria Ratusz zapraszają na wyjątkową wystawę prac ukraińskiej artystki Oleny Kovalenko, która w swojej twórczości pielęgnuje tradycję malarskiej szkoły Petrykiwki. Petrykiwka jest rodzajem dekoracyjnego malarstwa ukraińskiego. Głównym motywem obrazów malowanych tą techniką są kwiaty, a do ich tworzenia używa się dłoni oraz pędzla z kociej sierści. Jej nazwa wywodzi się od wsi Petrykiwka, w której powstała. Początkowo petrykiwskimi wzorami mieszkańcy tej miejscowości zdobili domy, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Następnie zaczęto nimi dekorować między innymi instrumenty muzyczne oraz przedmioty codziennego użytku. Obecnie elementy tej sztuki odnaleźć można praktycznie wszędzie. We wsi Petrykiwka powstało Centrum Sztuki Ludowej, które odwiedzają zarówno twórcy oraz wielbiciele sztuki ludowej, jak i turyści. W 2013 roku ta technika malarska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stając się przy okazji jednym z głównych symboli Ukrainy. Olena Kovalenko to ukraińska artystka, która po wybuchu wojny w swojej ojczyźnie znalazła schronienie w Lublinie. Sztuki petrykiwskiej uczyła się od 2006 roku w technikum we wsi Petrykiwka, specjalizując się w malarstwie na drewnie. Naukę kontynuowała na Uniwersytecie Pedagogicznym w Odessie, gdzie obroniła pracę dyplomową w dziedzinie sztuki dekoracyjno-użytkowej, zatytułowaną "Malarstwo Petrykiwki na drewnianych talerzach". Obecnie artystka jest także nauczycielką sztuk plastycznych oraz sztuki dekoracyjno-użytkowej. Od czerwca 2022 roku Olena Kovalenko współpracuje z Dzielnicowym Domem Kultury „Bronowice”, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przedstawione na wystawie prace powstały podczas pobytu artystki w naszym mieście.

 • Dom Kultury Bronowice w Lublinie

  Retrospekcja - wystawa malarstwa Moniki Tomczak zd. Pękała

  04 Nov 2022 – 01 Dec 2022

  Zapraszamy do Galerii Krańcowej na wystawę prac malarskich Moniki Tomczak (z domu Pękała), zatytułowaną „Retrospekcja”. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 listopada 2022 roku, o godzinie 18:00. Wystawę będzie można oglądać od 4 listopada do 1 grudnia 2022 roku w Galerii Krańcowej. Monika Tomczak jest absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1999 roku w pracowni profesora Adama Styki. W 2001 roku została członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 2013 roku należy do Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków. Artystka uprawia twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, rzeźby i instalacji. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wystawa Retrospekcja przedstawia obrazy z ostatnich 20 lat twórczości artystki. Są to obrazy wcześniejsze, przedstawiające głównie pejzaże oraz martwą naturę, ale także obecne, abstrakcyjne kompozycje. Autorka w początkowym okresie swojej twórczości czerpała inspirację z rzeczywistości. Powstawały wówczas cykle martwych natur, przedstawiające młynki, maszynki oraz żelazka. Twórczość z tego okresu artystki określane jest jako malarstwo z pogranicza realizmu i abstrakcji. W ostatnich latach autorka tworzyła głównie kompozycje abstrakcyjne.

 • Dom Kultury Bronowice w Lublinie

  Mój Raj - wystawa malarstwa Ewy Wójcik

  30 Sep 2022 – 27 Oct 2022

  Zapraszamy do Galerii Krańcowej na wystawę prac malarskich Ewy Wójcik, zatytułowaną „Mój raj”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 września 2022 roku, o godzinie 18:00. Wystawę będzie można oglądać od 30 września do 27 października 2022 roku w Galerii Krańcowej oraz on-line w formie wirtualnej galerii. Ewa Wójcik urodziła się w Lublinie. Z zamiłowania jest malarką i kompozytorką. Ponadto gra na pianinie i pisze wiersze. Malarstwo interesowało ją od zawsze, jednak jej edukacja plastyczna rozpoczęła się dopiero po ukończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej, kiedy to w 1983 roku na stałe zamieszkała w Lublinie. Swoją pasję mogła rozwinąć dzięki Związkowi Polskich Artystów Plastyków, którego członkinią jest od 2011 roku, oraz Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, do którego należy od 1988 roku. Tam też ukończyła Ognisko Plastyczne pod kierunkiem Tomasza Świerbutowicza. Swoje umiejętności malarskie doskonaliła na wielu plenerach w kraju (między innymi w Niedzicy, Falsztynie, Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie, Darłówku, Klementowicach, Kluczkowicach czy Józefowie nad Wisłą) i za granicą (między innymi w Brześciu, Hajduszoboszlo, Polgarze czy Budapeszcie), pod okiem nauczycieli szkolnych i akademickich. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. Maluje głównie w technice olejnej. Utrwala wrażenia danej chwili, zachwyt nad kolorami i pięknem otaczającego ją świata. Stosuje własne środki wyrazu w postaci swoistych, widocznych pociągnięć pędzla, kresek i kropek, którymi podkreśla charakter malowanych przez siebie obrazów, wprowadzając ruch i życie na płaszczyźnie obrazu. W swoim dorobku ma 18 wystaw indywidualnych oraz kilkadziesiąt wystaw zbiorowych środowiskowych, krajowych i międzynarodowych, związanych z działalnością wystawienniczą TPSP i ZPAP, także za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i poza jego granicami. W 2019 roku, z okazji 30-lecia pracy twórczej, otrzymała Nagrodę Jubileuszową Prezydenta Miasta Lublin, Nagrodę Kulturalną Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Dyplom Uznania ZPAP za wybitny wkład w rozwój kultury narodowej. Jak sama przyznaje, gdy przed ponad 30 laty sięgnęła po pędzle i farby, nie przypuszczała, że malarstwo stanie się jej pasją, w której będzie mogła wypowiadać siebie bez ograniczeń przy pomocy farb i uderzeń pędzla. Stało się ono formą wyrażania zachwytu nad pięknem otaczającego ją świata, który wciąż zaskakuje malarkę bogactwem kolorów, zmiennością i ulotnością. To właśnie on jest inspiracją do tworzenia obrazów, które artystka tworzy wyłącznie z natury. Dopełnieniem jej malarstwa jest muzyka, którą komponuje i która w podobny sposób drga, pulsuje i zaskakuje, także ją samą.

 • Dom Kultury Bronowice w Lublinie

  Kwiaty - wystawa fotografii Ewy Brodziak

  18 Mar 2022 – 21 Apr 2022

  Zapraszamy do Galerii Krańcowej na wystawę fotografii Ewy Brodziak, zatytułowaną „Kwiaty”. Wernisaż wystawy odbędzie się 18 marca 2022 roku, o godzinie 18:00. Wystawę będzie można oglądać od 18 marca do 21 kwietnia 2022 r. w Galerii Krańcowej. Ewa Brodziak pochodzi z Biłgoraja, choć od wielu lat mieszka w Lublinie. Plastyczka, socjolożka, artysta fotograf, członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej – Stowarzyszenie Twórców. Należy do Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga (członek Rady Artystycznej). Nagrodzona medalem LTF "Pasja Praca Sztuka". Pierwsze jej spotkanie z fotografią miało miejsce w liceum plastycznym, do którego uczęszczała. Jej fotografie w tamtym okresie powstawały na czarno-białych filmach, które wywoływała w urządzonej w domu ciemni. W tamtym okresie dokumentowała na kliszy życie szkolne i rodzinne. Po wielu latach przerwy sięgnęła po aparat w zupełnie innym celu. Sportretowała kwiaty, chcąc je pokazać inaczej niż wszyscy, szukając oryginalnych kadrów. Artystka ma w swoim dorobku wiele wystaw zbiorowych i kilka indywidualnych o bardzo różnej tematyce, prezentowanych w różnych miastach Polski i za jej granicami. Jest laureatką wielu konkursów fotograficznych w Polsce i za granicą. O WYSTAWIE: Kwiaty. Przyciągają nasz wzrok niezastąpioną gamą barw, uwodzicielskim zapachem a czasem jakąś ukrytą tajemniczością. Jedne drobne, niepozorne, inne pełne drapieżności i zastanawiającego przepychu kształtów. Na co dzień dobre na każdą okazję. Najczęściej zawierają w sobie ciszę miłości i krzyk szczęścia. Nie wiadomo, które są piękniejsze – czy te egzotyczne, czy zwyczajne, polne, nieśmiało wystawiające swoje główki z łanów zbóż i traw. Prezentowane fotografie są tylko uchwyconą chwilą z krótkiego, zazwyczaj, istnienia tych roślin. Autorka niczego nie sugeruje, nie narzuca. Zastanawiające jest jednak to, dlaczego raz pokazuje te arcydzieła natury w całej ich krasie, a w innych odsłonach odcina im różne fragmenty. Może robi to po to, aby jeszcze bardziej pobudzić wyobraźnię oglądających. A może chce nam pokazać, że są one jednakowo urocze w całości, w każdej swojej części, a nawet jako ich cienie. Ale może nie sam zamysł autorki zdjęć jest w tym wszystkim najważniejszy. Istotne jest chyba to, co każdy, patrząc na te arcydzieła zatrzymane w kadrze, odczyta dla siebie i na ile potrafi podzielić się tymi doznaniami z tymi, których kocha. Jan Arczewski

 • Dom Kultury Bronowice w Lublinie

  Wystawa malarstwa Hanny Gralak

  09 Dec 2022 – 27 Jan 2023

  Zapraszamy do Galerii Krańcowej na wystawę prac malarskich Hanny Gralak, organizowaną w ramach projektu „Objazdowa Galeria Sztuki ZPAP”. Wernisaż wystawy odbędzie się 9 grudnia 2022 roku, o godzinie 18:00. Wystawę będzie można oglądać od 9 grudnia 2022 roku do 27 stycznia 2023 roku w Galerii Krańcowej. Hanna Gralak urodziła się we Wrocławiu. Z zawodu jest nauczycielem. Od 2007 roku należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Ukończyła trzyletnie Ognisko Plastyczne przy TPSP, pod kierunkiem nauczycieli: Waldemara Arbaczewskiego i Macieja Bijasa. Od 2016 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych w TPSP w Lublinie, poplenerowych w Nałęczowie, Józefowie, Łosicach i Sosnowicy, a także na wystawach indywidualnych w Lublinie, Łęcznej, Radawczyku i Krasnymstawie. "Hanna Gralak bardzo szybko odnalazła swój oryginalny sposób wypowiedzi. W jej malarstwie widać wpływy koloryzmu polskiego, a w szczególności Artura Nacht-Samborskiego i Jana Szancenbacha. Oryginalne, pełne ekspresji kompozycje, szlachetna kolorystyka, harmonia, przestrzeń i delikatne światło, prześlizgujące się po przedmiotach, to cechy charakterystyczne malarstwa Hanny Gralak, która lubi eksperymentować. Grube impasty położonej farby, zachlapania, laserunki podkreślają strukturę materii tych subtelnych malarskich kompozycji, skłaniających nas do zatrzymania i zadumy." dr hab. Mariusz Drzewiński prof. UMCS

  latest works

  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   60 x 100 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie
  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   60 x 100 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie
  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   60 x 100 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie
  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   60 x 100 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie
  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   40 x 48 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie
  • Bez Tytułu
   40 x 40 x 3 cm (h x w x d)
  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   60 x 68 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie
  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   43 x 45 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie
  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   60 x 70 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie
  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   32 x 80 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie
  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   32 x 80 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie
  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   32 x 60 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie
  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   40 x 50 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie
  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   60 x 60 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie
  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   80 x 80 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie
  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   80 x 80 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie
  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   80 x 80 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie
  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   80 x 80 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie
  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   80 x 80 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie
  • Renata Szuryga

   Bez Tytułu
   80 x 80 x 3 cm (h x w x d)
   olej na płótnie